עמותת כרישים בישראל פועלת למען שימור הכרישים והבטאים לאורך חופי ישראל בעזרת חינוך, הסברה ומחקר תוך עירוב הציבור וקידום פעולות שימור ומציעה פעילויות שונות בהן תוכלו לקחת חלק וביחד איתנו ללמוד על כרישים ובטאים. במסגרת הפעילות החינוכית של העמותה, לאורך השנה מתקיימים סיורי חוף, הרצאות ואירועים, בהם ילדים ומבוגרים מקבלים הזדמנות לצלול אל עולמם המרתק של הכרישים ויחד לקחת חלק ולפעול כדי להשפיע על המציאות שלהם בארץ.
אם אתם אוהבים כרישים וטבע והעתיד שלהם חשוב לכם, זוהי דרך מעולה לקחת חלק ולפעול יחד איתנו.

אזורי פעילות: צפון | מרכז | דרום | אילת קהל יעד: קבוצות פרטיות | ימי גיבוש | חברות וארגונים

 

הפעילויות שלנו

סיור בעקבות הגיטרנים

ספטמבר - נובמבר

חוף מעיין צבי/ חוף ניצנים

בכל שנה מגיעות נקבות גיטרן אטלנטי להשריץ את צאצאיהן בחופי ישראל וניתן לצפות בגיטרנים הקטנים על החול הרטוב מחוץ למים. זוהי תופעה ייחודית שלא נצפתה בשום מקום אחר בעולם. הגיטרנים האטלנטים מגיעים בבגרות לאורך של 2 מטרים, והם מוגדרים בסכנת הכחדה קריטית בים התיכון. בסיור נחפש גיטרנים על קו חוף מעין צבי, נדבר על בית הגידול החולי והקשיים הטמונים בו וכן על בעלי החיים השונים שנמצאים סביבנו. משך הסיור שעה וחצי.

סיור בעקבות הכרישים

דצמבר-אפריל

פארק נחל חדרה

בכל חורף כאשר המים בים התיכון מתחילים להתקרר מתקבצים עשרות כרישים באזור המים החמים בתחנות הכוח בישראל, זוהי תופעה ייחודית אשר ניתן לצפות בה מהחוף. בסיור נספר לכם מדוע הם פה, איזה כרישים אלו, איפה ומתי ניתן לצפות בהם, מה הם כרישים, בטאים ובכלל דגי סחוס, מה מצבם ואיך אפשר להגן עליהם. בנוסף ננסה לתצפת על סנפירי הכרישים מהחוף ונחפש שיניים בחול. משך הסיור שעה וחצי.

הרצאות מיוחדות במגוון נושאים

דגים וכלי מיתר

מגיטרנים עד כינורנים. ללא אמצעי הגנה עצמית, עם הסוואה מושלמת וגדלים מרשימים, כיטרנים וכינורנים שרדו מאות מליוני שנים ונמצאים עכשיו ברובם בסכנה.
מה הביא אותם לסכנה? איפה עדין אפשר לראות אותם ואיך זכינו באחת התופעות הייחודיות ביותר בדגי סחוס.

כרישים ובטאים בים התיכון

פרוייקט MECO אוסף מידע שלא היה קיים עד היום ומגלה את המגוון המרשים בדגי הסחוס בים התיכון, תחת פוליטיקה מסובכת ומערכות חוקים שונות. נדבר על המינים המגוונים, העונות השונות והתצפיות המרגשות ביותר שראינו. נראה את ההבדל בין מזרח למערב בים התיכון, ולאן כדאי ללכת כדי לראות את כולם.

על פסים ונקודות

מהמחשב של טיורינג עד למשחק מחשב של מדע אזרחי. מזברות בסוואנה למנטות בפיליפינים. איך נקודות ופסים הגיעו לעטר את החיות היפות ביבשה ובים ואיך התכונה הזאת לפעמים עוזרת למחקר, ולפעמים ממש לא.

כרישים והמדיה

כרישים סובלים מיחסי ציבור גרועים ביותר, מאז שיצא הסרט מלתעות. האם זה מוצדק? האם זה תמיד היה ככה? נדבר על התפישה שלנו, שנבנית מסרטים הוליוודיים, ועל המשמעות בשטח בשימור והגנה על כרישים ובטאים.

דגי הסחוס של הים האדום

שונית ים סוף הינה אחת היפות בעוחלם ומגוון המינים בה מרתק, מהאצות עד לטורפים הגדולים. על הכירישם והבטאים בים האדום ידוע מעט מאד, עקב מעט מחקר או תכניות שימור. נספר על המצב באילת, על המחקר בערב הסעודית ועל המגוון המופלא שאפשר לראות בשונית.

כריש לווייתני

הדג הגדול ביותר בעולם הוא יצור מצחיק עם נקודות ופסים. כריש לווייתני נמצא כמעט בכל העולם אך מוגדר היום בסכנת הכחדה. נספר על הרגלי האכילה המוזרים שלהם ועל היכולת להתעטש, מנספר גם על מחקר מסביב לעולם ועל המעקב אחרי הכרישים הלווייתניים אצלנו.

רבייה בכרישים

יש כלכך הרבה דברים שאפשר ללמוד על כרישים. מהו קלספר, איך כרישים ובטאים מקיימים יחסים, איך כריש נולד, ולמה קוראים להם גורים? נספר על תהלכיי הרבייה שאנחנו רואים בחופים שלנו, ועל עדויות מהעולם.

אז מה הסיפור של חדרה?

כל חורף רוגשת הרשת ורוחשים חדרי החדשות. הכרישים בחדרה מקבלים יותר ויותר זמן מסך כל שנה, בשילוב של התרגשות, קסם ובלאגן אנושי. מה הם עושים שם? למה זה כלכך מרגש? ואיך אפשר להצליח להנות מהם מבלי ליצור הפרעה ונזק.

צרו קשר לתיאום פעילות

נחזור אליכם בהקדם!

לכל שאלה ניתן לפנות אלינו במייל hadrachot@sharks.org.il