כריש ענק
שם של כריש

כריש ענק

Cetorhinus maximus

הכריש הענק הוא הנציג היחיד של משפחת ה- Cetorhinidae שבתרגום חופשי הם "מפלצות ים עם חוטם".
מדובר בכריש גדול מאוד! גודל של פרט בוגר ממוצע מגיע לאורך של 7 מ', ואילו הפרט הגדול ביותר ממין זה היה באורך של 15 מ' ומשקל של 4 טון. ממדים אלו ממקמים את גודלו של הכריש הענק במקום השני מבין כל הדגים בעולם (לאחר כריש לווייתני), ובמקום הראשון מבין הדגים בים התיכון. כרישי ענק שוחים בדרך כלל כיחידים או בקבוצות קטנות, אולם היו גם אירועים בהם נצפו התקהלויות של עד כמאה פרטים.

איך מזהים? אם הכריש גדול מהסירה – אז זה זה :). אבל ברצינות, בגלל גודלו קשה לטעות. מעבר לכך, פתחי הזימים של הכריש ארוכים במיוחד וכמעט נפגשים בחלקו התחתון. קצה הראש הקדמי נראה כבלט נפוח דמוי אף, ומכאן קיבלה המשפחה את שמה.

הכריש הענק ניזון ממגוון רחב של יצורים קטנים החיים בגוף המים הנקראים פלנקטון. פתחי הזימים הארוכים במיוחד מאפשרים לו להגיע למפתח פה גדול מאוד ביחס לגופו ועל ידי כך לסנן את המזון מנפח מים גדול. על מנת לתפוס מזון ביעילות, הכריש הענק שוחה למרחקים עצומים לאורך מדף היבשת, וכך מאתר אזורים עשירים במזון.

הכריש הענק חי באזורים הטרופיים והממוזגים של האוקיינוסים בכל העולם. כרישים אלו נמצאים בדרך כלל בעומקים בטווח שבין 1000-300 מטרים. הכריש הענק נודד אלפי קילומטר בחורף, ככל הנראה לשם רבייה ואיתור מזון. הפרטים מבלים את חודשי החורף במים עמוקים ואת חודשי הקיץ במים רדודים יותר. עם זאת, לעתים ניתן לצפות בכרישי ענק ממש בפני המים, וזאת בשל המנהג של כרישי ענק לעלות לפני השטח ו’להשתזף', ומכאן שמו של המין באנגלית, Basking shark (Basking = להתחמם בשמש). בישראל קיימות תצפיות ספורות של כרישי ענק בקרבת החוף.

הרבייה מתרחשת בקיץ ובמהלכה נפצעים כרישים מנשיכות וחבטות של בני הזוג. משך ההיריון כשנה עד 3 שנים ולאחריו מגיחים צאצאים חיים באורך של למעלה ממטר וחצי. העוברים מתפתחים בגוף הנקבה, בעוד האם מייצרת ביציות נוספות שאינן פוריות לטובת האכלה של העוברים. הפרטים מגיעים לבגרות מינית כשהם בני 20-12 שנים, ותוחלת החיים של המין כ- 50 שנה.

מצב המין בעולם הוגדר בסכנת הכחדה בשל גודלו הפיזי העצום וקצב הרבייה האיטי שלו. בעוד כרישים רבים ניצודים בעולם למטרת סחר בסנפירים, סנפיריהם של כרישי ענק נחשבים מבין בעלי הערך הגבוה ביותר. רוב ציי הדיג המתועדים מעידים על ירידה דרסטית בלכידות של כרישי ענק, לאחר שנים רבות של דיג מאות ואף אלפי פרטים. למרות שמדובר בכריש בעל תפוצה עולמית נרחבת, התצפיות בו מתרחשות לעתים רחוקות והוא כנראה אינו נפוץ.
בים התיכון מעולם לא היה דיג מכוון של כריש זה, ובישראל כמעט שאינו מופיע בדיג.