טריגון נקוד
צילום: שחר חייקין

טריגון נקוד

Himantura uarnak

באורך המגיע ליותר מארבעה מטרים ועם דגם יפהפה על גופו, הטריגון הנקוד נפוץ באזורנו ולעתים ניתן לראותו אפילו מהחוף. הכירו את אחת החיות המרשימות שהיגרו לחופינו.
שייך למשפחת Dasyatidae – טריגוניים, משפחה גדולה יחסית בדגי הסחוס. בים התיכון נמצאים 6 מינים המשתייכים למשפחה זו. הטריגונים קיבלו בארץ את הכינוי "חתולי ים", אולי בגלל זנבם הארוך. אחד ממאפייני המשפחה הינו הקוץ הארסי בבסיס הזנב, העלול להיות מסוכן.

הטריגון הנקוד הוא אולי הבטאי הגדול באזורנו ואורכו עד קצה הזנב יכול להגיע ל-4.5 מטרים. על אף היותו דג החי במים מלוחים, הטריגונים יכולים לשהות בטווח מליחות רחב, כולל במים בעלי מליחות נמוכה יחסית, ועל כן הם נצפים גם בשפכי נחלים.
קל לזהות את הטריגון הנקוד בזכות הדפוס דמוי הכוורת המעטר את גופו הצהבהב. גם זנבו הארוך של הטריגון (ארוך מגופו) וגודלו המרשים מקלים על הזיהוי. הראש מתנשא מעל הקרקעית וניתן להבחין בעיניים וחורי סינון המים המסייעים לנשימה. צורת הגוף כצורת עפיפון
ושחלקו האחורי מעוגל. בדרך כלל יימצאו הטריגונים על הקרקעית, או בשחייה קרובה לקרקעית.

הטריגון הנקוד הנו מהגר לספסי, כלומר מין שהיגר לים התיכון מים סוף, דרך תעלת סואץ. תפוצתו במקור הנה בים האדום והאוקיינוס האינדו-פסיפי, עד לאוסטרליה וטאייוואן. על תפוצתו בים התיכון אין מידע רב, אבל קיימות תצפיות מלבנון וממצרים, ובישראל נצפה לעתים קרובות. במים החמים היוצאים מתחנת הכוח בחדרה ניתן לראות לא רק כרישים, אלא גם טריגונים נקודים גדולים מאוד, ואף בשפך הנחל, כשהראות טובה.

הזכרים מגיעים לבגרות מינית כבר בגיל 9-7 שנים בעוד הנקבות רק בגיל 20-18 שנה. בעונת הקיץ, לאחר תהליך דמוי היריון שנמשך כשנה, מושרצים 5-3 ולדות חיים. העוברים ניזונים בתחילה משק חלמון בדומה להזנה בביצה. כשהחלמון נגמר הם ניזונים מנוזל שחלה שהאם מייצרת, העשיר בחלבונים ובשומנים, בדומה להיריון ברחם היונקים. הוולדות מושרצים בקוטר 20 ס"מ.

כיוון שכמעט לא קיים מידע אקולוגי על המין, מצבו של הטריגון הנקוד מוגדר בעולם כמין שעתידו נמצא בסכנה (Vulnerable) וזאת משום גודלו המעמיד אותו בסכנת דיג, קצב הרבייה הנמוך וחיבתו לשפכי מים מתוקים המופרעים בדרך כלל.
הטריגון הנקוד נדוג לעתים כשלל לוואי במערכי חכות ורשתות.